Każdy chyba amator włoskiej kuchni zna mozzarellę. Żadna w zasadzie pizza nie obejdzie się bez tego sera, ale często jest stosowany również jako składnik wielu innych potraw. W sklepach spożywczych rzecz jasna można kupić produkty przypominające oryginały z Włoch, lecz w praktyce daleko im do nich będzie.

Klasyczna mozzarella włoska sprzedawana jest w postaci kulek zanurzonych w serwatce. Ma dość miękką konsystencję i cechuje się łagodnym smakiem. Po stopieniu dość mocno się ciągnie, dzięki czemu świetnie smakuje na pizzy i innych gorących potrawach. Ale rzecz jasna ją można też zjadać na zimno, chociażby jako dodatek do sałatek. Dla odpowiednie jakości włoskiej mozzarelli bardzo ważne są oczywiście wszystkie składniki, ale też sposób jej przygotowania. Teoretycznie nie jest on trudny, lecz wszystkie niuanse i drobiazgi powodują, że ostatecznie ser zyskuje wyjątkowy smak.

Typowa mozzarella powstaje głównie z krowiego mleka, ale Włosi mają jeszcze kilka odmian tego sera. Jedną z nich jest mozzarella buffala, do wytworzenia której używane jest mleko bawole. Całkiem niedawno jeszcze temu ten rodzaj sera specjalnym uznaniem się nie cieszył, również z powodu problemów z przechowywaniem. Ale stopniowo zaczął przekonywać niepowtarzalnym smakiem, różniącym się dość mocno od normalnego. Te różnice biorą się z faktu, że mleko bawole posiada większą ilość tłuszczu, co mocno wpływa na doznania kulinarne. Ser ten jest lekko kwaśny, ale jednocześnie niezwykle smaczny, ma też wiele zdrowotnych właściwości.

Bardzo ciekawie smakuje także mozzarella burrata, która dopiero zdobywa popularność wśród naszych konsumentów. Przeważnie produkuje się ją z krowiego mleka, lecz z dodatkiem śmietany. To powoduje lekki maślany posmak, od jakiego zresztą wywodzi się oryginalna nazwa. Burrata wygląda bardzo podobnie do mozzarelli, ale posiada w środku serowy woreczek. W zwykłym sklepie tego typu sery są trudne do znalezienia, jeśli ktoś będzie chciał taki zakupić, to powinien znaleźć jakiś sklep sprzedający produkty włoskie oryginalne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like