Odpowiednia ochrona przed wodą i wilgocią jest ogromnie ważna dla długoterminowej trwałości różnego rodzaju obiektów przemysłowych i budynków. Dopuszczenie do tego, żeby wilgoć pojawiła się w środku to ryzyko nie tylko uszkodzenia konstrukcji i narażenia na korozję, lecz również i różnego rodzaju kłopoty wiążące się z niszczonym wyposażeniem. Z tego też powodu bardzo ważne jest zabezpieczenie w odpowiedni sposób przed działaniem wody, przy wykorzystaniu rozmaitych technik. Pośród nich w ostatnich czasach rosnącym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć maty bentonitowe. Przede wszystkim są one bardzo skuteczne, co wraz z niezbyt wysokim kosztem zapewniają skuteczną i trwałą ochronę. Takie maty są wytwarzane przy pomocy specjalnej technologii igiełkowania, w jakiej warstwy takiej maty są ze sobą zespajane przy pomocy małych igieł, co daje wysoki poziom zespolenia i jednorodny rozkład masy bentonitowej we wnętrzu.

Różnych warstw w typowych matach jest trzy, chociaż w sprzedaży pojawiają się też bardziej zaawansowane rozwiązania. Warstwy zewnętrzne stanowi wytrzymała i solidna geotkanina. Dysponuje ona obniżoną przepuszczalnością, a jednocześnie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Przez to w typowych zastosowaniach nie ma ryzyka jakiegoś przypadkowego uszkodzenia, i takie rozwiązanie z powodzeniem być może używane. Jeśli pojawi się taka potrzeba, to można też kupić maty mające dodatkową warstwę polimeru, jaki znacząco zwiększa wytrzymałościowe parametry.

Pomiędzy warstwami geotkaniny umieszczana jest trzecia warstwa bentonitu sodowego. Ten materiał charakteryzuje się dużą pochłanialnością wody, i w procesie tym zamienia się on w formę żelu. Żel ten przenika do wszystkich szczelin murów czy fundamentów, i dzięki temu chroni przed wnikaniem do wnętrza wody. Bentonitowe maty są z powodzeniem używane do izolowania domów, obiektów przemysłowych i innych budynków, stosować je także można w zbiornikach retencyjnych czy jako zabezpieczenie wałów. Jeśli ktoś będzie chciał się dowiedzieć czegoś więcej w tym temacie, to może w oknie wyszukiwarki wpisać hasło geotextiles i przejrzeć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like