Żadna chyba oryginalna pizza nie może się obejść bez dobrej jakości składników. Tutaj nie da się pójść na kompromisy, jeżeli rzeczywiście jej smak ma być dokładnie taki jak we Włoszech, to należy dopilnować tego, żeby się znalazły na niej jedynie produkty włoskie oryginalne. Dotyczy to zarówno mąki i sosu pomidorowego, jak również użytych serów. Rzecz jasna najważniejsza będzie tutaj tu wyjątkowo smakująca mozzarella włoska, produkowana jedynie z mleka pasących się na włoskich łąkach krów.

Mozzarellę wytwarza się rzecz jasna w wielu innych miejscach, lecz każdy kto zna się chociaż trochę na jedzeniu, od razu zauważy ogromną różnicę w smaku. Ten gatunek sera jest bardzo charakterystyczny i trudno go pomylić z innym. Ma kształt białych kulek o średnicy kilku centymetrów, które są miękkie i sprężyste. Do sprzedaży kulki te są pakowane do foliowych torebek i zalewane serwatką, przez co zachowują odpowiednią świeżość i nie wysychają.

Taką mozzarellę użyć rzecz jasna można do pizzy, lecz również sprawdzi się ona świetnie jako dodatek do kanapek czy sałatek. Jeśli ktoś chciałby popróbować innych rodzajów mozzarelli, jakie są robione we Włoszech, to z pewnością posmakuje mu mozzarella włoska. Przez dodatek śmietany przy produkowaniu ma ona delikatnie maślany smak i płynne wnętrze. Niezwykle interesująca jest też mozzarella buffala, mało jeszcze popularna u nas. Z kolei ją produkuje się z bawolego mleka, dzięki temu że ma ono więcej tłuszczu, to sam ser ma lekko kwaskowy, bardzo charakterystyczny smak.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like