Sporządzenie energetycznego świadectwa zaczyna się od kompletowania niezbędnej dokumentacji projektowej i technicznej budynku. Do wykonania prawidłowej oceny energetycznej potrzebne są nie tylko dokładne dane o konstrukcji stropów i ścian, ale także kilka informacji o grubości i rodzaju użytych warstw izolacyjnych. Robiąc audyt energetyczny dużo znaczenia mają również dane o źródłach ciepła i sposobach jego poprowadzenia po wnętrzu budynku – należy dysponować całością informacji o grzejnikach, kotłach i rurach rozprowadzających.
Żeby ocenić prawidłowo energetyczną charakterystykę, certyfikator poznać również powinien system w jaki jest przygotowywana ciepła woda oraz sposób wentylacji pomieszczeń. Będzie również potrzebna fotograficzna dokumentacja a także informacje o przeprowadzonych remontach czy modernizacjach, jakie mogły wpłynąć na zmianę parametrów cieplnych.
Przy braku pełnej dokumentacji technicznej niezbędna jest wizyta inspektora, podczas której dokonuje się pomiarów wszystkich przegród zewnętrznych oraz ocenia się stan techniczny instalacji, okien i drzwi. Inżynier przygotowujący świadectwo energetyczne powinien też zapoznać się ze sposobem wykorzystania obiektu i ilością przebywających w nim osób. Do właściwego wyliczenia świadectwa będzie również niezbędne dysponowanie odpowiednim programem obliczeniowym oraz znajomość aktualnych przepisów i norm związanych z efektywnością energetyczną. Osoba zajmująca się wykonywaniem certyfikatów energetycznych nie tylko musi posiadać dużo wiedzy technicznej, ale także niezbędne zezwolenia nadane przez właściwe instytucje.
Cały proces opracowania dokumentów będzie też wymagał przeanalizowania położenia budynku i jego usytuowania względem kierunków, co wpływa na zyski ciepła od promieniowania słonecznego. Podczas tworzenia energetycznego świadectwa trzeba również uwzględnić rodzaj systemu chłodzenia, jeśli jest taki obecny, a także działanie innych instalacji wpływających na zużycie energii.
+Tekst Sponsorowany+